Köszöntjük a 60 éves

Marczibányi téri Kodály Iskola honlapján

A Marczibányi téri Kodály Iskola Junior Príma-díjas Leánykarának vendégszereplése Litvániában és Lengyelországban

A vilniusi Magyar Nagykövetség meghívására 2012. április 14. és 22. között Litvániában vendégszerepelt a Marczibányi téri Kodály Iskola Leánykara. A 41 tagú leánykar nagysikerű koncertsorozatot adott Vilniusban, Kaunasban és Elektrénaiban. A kórust a litván zenei-, képzőművészeti-, valamint balett oktatásban vezető szerepet játszó vilniusi Ciurlionis Nemzeti Művészeti Iskola kórusa látta vendégül. A fellépések mellet szakmai szemináriumra is sor került, melyen a kórus két karnagya, Őri Csilla és Uhereczky Eszter vetítettképes előadással, valamint a magyar és litván gyerekek közreműködésével mutatta be a Kodály-módszer alapján folyó oktatást a vilniusi iskolák zenetanárai számára.

A kórus hazafelé vezető útja során a Varsói Magyar Intézet közreműködésével még egy alkalommal fellépett a lengyel fővároshoz közeli Grodzisk Mazowieczkiben is, ahol közös hangversenyt adtak a helyi Bogorya leánykarral.

A litvániai látogatás a vilniusi Nemzeti M. K. Ciurlionis Művészeti Iskolával kialakított kulturális csereprogram keretében valósult meg. A kórustagok és kísérő tanáraik családoknál, illetve hotelben történő elhelyezéséről, valamint ellátásáról a litván intézmény gondoskodott, míg útiköltségüket Magyarország Külügyminisztériuma támogatta, a fennmaradó részét a magyar iskola saját egyesületéből, illetve a kórustagok befizetéseiből fedezte.

A kórus egy hetes litvániai tartózkodása során három alkalommal adott koncertet. Elsőként a kaunasi Vytautas Magnus Egyetem Teológiai Karán a Kaunas Cantat rendezvénysorozat keretében léptek fel, majd Vilniusban a vendéglátó Ciurlionis iskola énekkarával adtak közös koncertet, valamint szerepelt - az elsősorban erőművéről ismert - Elektrénai városának országos hírű Művészeti Iskolájában is. A kórus mindhárom litvániai koncert során nagy sikert aratott a helyi közönség körében. A vilniusi koncerten megjelentek a helyi diplomáciai testület, a magyar közösség, a Litván-Magyar Baráti Társaság, a Litván Rádió Gyerekkórusának karvezetője, valamint számos helyi zenei és művészeti oktatási intézmény képviselője.

A zenei program mellett a kórus karnagyai - Őri Csilla és Uhereczky Eszter - a litván szakmai közönség előtt előadást tartottak a magyarországi zenepedagógia, valamint a Kodály-módszer gyakorlati alapjairól. A vizuális eszközökkel és a két kórus segítségével is szemléltetett előadások jól mutatták a már kisgyermekkorban megkezdett, Kodály módszertanán alapuló oktatás előnyeit és eredményeit. Az előadás iránt rangos intézmények, így például a Litván Rádió Gyermekkórusának vezetői is érdeklődést mutattak.

A kórus által nyújtott rendkívül magas, művészi színvonalú teljesítmény, valamint a litván fél odaadó vendégszeretete mély kapcsolatokat eredményezett a vendég és a fogadó intézmény között, amely jó alapokat biztosít egyrészről a Kodály-módszer egyik letéteményesének számító magyar, másrészről a litván középfokú művészeti (zene, tánc- és képzőművészeti) oktatás fellegvárának számító országos vonzáskörű intézménye közötti hosszú távú együttműködéshez. A litván kórus magyarországi látogatása 2013 áprilisában valósult meg.

11702036 - 20709763